Kaupunginvaltuusto 2021-2025

Kaupunginvaltuustossa, joka on Pietarsaaren korkein päättävä toimielin, on 43 kunnallisvaaleissa joka neljäs vuosi valittua jäsentä. Kaupunginvaltuusto valitsee mm. kaupunginhallituksen, lautakunnat ja johtokunnat ja vastaa myös kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Kaupunginvaltuusto kokoontuu Raatihuoneessa, Kauppatori 1:ssä, kerran kuukaudessa. Kokoukset ovat yleisölle avoimet.

Esityslistat ja pöytäkirjat ovat kaupungin kotisivuilla.

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

Annica Haldin

Annica Haldin

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

annica.haldin@gmail.com

040 772 0477

Peter Boström

Peter Boström

Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

peter.bostrom@datic.fi

044 550 9902

Kari Koskela

Kari Koskela

Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

kari.koskela@ppa.inet.fi

040 066 9764

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja

Suomen Kristillisdemokraatit

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420


Ruotsalainen kansanpuolue

Pontus Blomqvist

Pontus Blomqvist

Ruotsalainen kansanpuolue

pontusb@outlook.com

050 554 6011

Peter Boström

Peter Boström

Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

peter.bostrom@datic.fi

044 550 9902

Brita Brännbacka-Brunell

Brita Brännbacka-Brunell

Ruotsalainen kansanpuolue

britabrannbackabrunell@gmail.com

050 561 6214

Nina Brännkärr-Friberg

Nina Brännkärr-Friberg

Ruotsalainen kansanpuolue

nina@projectliv.fi

040 586 0104

Viktor Ekman

Viktor Ekman

Ruotsalainen kansanpuolue

viktor.ekman@aliceco-consulting.com

045 874 2012

Conny Englund

Conny Englund

Ruotsalainen kansanpuolue

050 548 6208

Annica Haldin

Annica Haldin

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

annica.haldin@gmail.com

040 772 0477

Hizzatul Alam Hemal

Hizzatul Alam Hemal

Ruotsalainen kansanpuolue

hemalalam60@gmail.com

041 497 1534

Anna-Maja Henriksson

Anna-Maja Henriksson

Ruotsalainen kansanpuolue

anna-maja.henriksson@riksdagen.fi

050 512 2377

Kenneth Holmgård

Kenneth Holmgård

Ruotsalainen kansanpuolue

kenneth.holmgard@icloud.com

044 768 1560

Ida-Marie Jungell

Ida-Marie Jungell

Ruotsalainen kansanpuolue

i.jungell@hotmail.com

050 364 7929

Marika Kjellman

Marika Kjellman

Ruotsalainen kansanpuolue

marika.kjellman@gmail.com

044 239 9165

Antti Koivukangas

Antti Koivukangas

Ruotsalainen kansanpuolue

anttimikaelkoivukangas@gmail.com

040 869 1293

Henrik Lillqvist

Henrik Lillqvist

Ruotsalainen kansanpuolue

hlillqvist@gmail.com

050 597 1315

Heidi Matinlassi

Heidi Matinlassi

Ruotsalainen kansanpuolue

heidi.matinlassi@concordia.jakobstad.fi

044 089 6102

Kaj Nyman

Kaj Nyman

Ruotsalainen kansanpuolue

kaj.nyman00@gmail.com

040 175 4558

Anders Sandlin

Anders Sandlin

Ruotsalainen kansanpuolue

anders.sandlin@visitjugend.fi

044 720 6512

Owe Sjölund

Owe Sjölund

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

owe@sjolund.fi

040 066 6202

Christer Tonberg

Christer Tonberg

Teknisen lautakunnan puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

christer.tonberg@multi.fi

044 585 1399

Kim Yli-Pelkola

Kim Yli-Pelkola

Ruotsalainen kansanpuolue

kim.yli-pelkola@ovph.fi

050 559 7794


Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

Lars Björklund

Lars Björklund

Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

lars.bjorklund@multi.fi

050 505 1290

Ulla Hellén

Ulla Hellén

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

ulla.hellen@gmail.com

050 309 1206

Simon Holmstedt

Simon Holmstedt

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

simon.holmstedt@multi.fi

050 589 2532

Kenneth Huumarsalo

Kenneth Huumarsalo

Erityisnuoriso-ohjaaja, Tukipolku-ohjaaja

Nuorisotoimisto, Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

kenneth.huumarsalo@jeppis.fi

050 086 8155

Kari Koskela

Kari Koskela

Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

kari.koskela@ppa.inet.fi

040 066 9764

Jaakko Koskela

Jaakko Koskela

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

jaskak18@hotmail.com

040 821 2951

Mervi Rantala

Mervi Rantala

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

mervi.rantala23@gmail.com

050 567 0566

Vesa Suvanto

Vesa Suvanto

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

vesa.suvanto@gmail.com

050 591 3994


Vasemmistoliitto

Sauli Isokoski

Sauli Isokoski

Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Vasemmistoliitto

sauli74@hotmail.com

040 505 8224

Vuokko Piippolainen

Vuokko Piippolainen

Vasemmistoliitto

vpiippolainen@gmail.com

040 661 2266

Lisen Sundqvist

Lisen Sundqvist

Vasemmistoliitto

lisen.sundqvist@gmail.com

050 547 8928


Suomen Kristillisdemokraatit

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja

Suomen Kristillisdemokraatit

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420

Patrik Hellström

Patrik Hellström

Suomen Kristillisdemokraatit

patrik.hellstrom@gmail.com

050 524 7242

Rami Lehtola

Rami Lehtola

Suomen Kristillisdemokraatit

rami.lehtola@snellman.fi

040 680 9274

Mikael Snellman

Mikael Snellman

Suomen Kristillisdemokraatit

mikael.snellman@snellman.fi

044 796 6266


Pro Pietarsaari

Marita Salmu

Marita Salmu

Pro Pietarsaari

marita.salmu@gmail.com

050 308 7046

Helinä Sipinen

Helinä Sipinen

Pro Pietarsaari

helina.sipinen@fimnet.fi

050 309 4095


Perussuomalaiset

Raine Ahopelto

Raine Ahopelto

Perussuomalaiset

raipe76@gmail.com

045 124 6460

Sami Laurila

Sami Laurila

Perussuomalaiset

Samilaurila1969@gmail.com

050 583 3307


Pietarsaaren vihreät

Anders Kronholm

Anders Kronholm

Pietarsaaren vihreät

kronholm.anders@multi.fi

040 026 3025

Anni Teerikangas

Anni Teerikangas

Pietarsaaren vihreät

anni.teerikangas@gmail.com

050 373 6226


Suomen Keskusta

Sami Koskinen

Sami Koskinen

Suomen Keskusta

sami.koskinen@multi.fi

040 547 0788


Kansallinen Kokoomus

Ilmari Heinonen

Ilmari Heinonen

Kansallinen Kokoomus

ilmahein@multi.fi

041 757 7903