Kaupunginkanslia

Kaupunginkanslia toimii konsernihallinnon hallinnollisena ja lainopillisena osastona. Kaupunginkansliasta johdetaan koko kaupungin hallintoa. Kaupunginkanslia vastaa kaupunginvaltuuston ja kaupunginhallituksen yleisistä sihteeri-, valmistelu- ja toimeenpanotehtävistä, hoitaa sivistysviraston ja teknisen palvelukeskuksen asiainhallinnan ja asiakirjahallinnon. 

Kaupunginkanslia huolehtii kaupunkilaisten osallistumisoikeudesta, keskitetystä asiakaspalvelusta, kaupungin yleisestä hallinnosta ja tietohallinnosta, keskitetystä viestinnästä sekä lakiasioista.

Kaupunginkanslia vastaa myös kaupungin markkinoinnin ja matkailun kehittämisestä.

Kaupunginkanslian vastuualuejohtajana toimii hallintojohtaja.


Osoite

Pietarsaaren Kaupungintalo
Strengberginkatu 1, 68600 Pietarsaari
puh. 06 786 3111
Kirjaamo puh. 044 785 1413
kirjaamo@pietarsaari.fi


Ota yhteyttä

Milla Kallioinen

Milla Kallioinen

Hallintojohtaja

Hallinto

milla.kallioinen@jakobstad.fi

044 785 1651

Tiina Pelkonen

Tiina Pelkonen

Matkailu- ja markkinointisuunnittelija

Hallinto, Matkailu

tiina.pelkonen@jakobstad.fi

044 785 1208

Heli Viitala

Heli Viitala

Kaupunginjohtajan sihteeri

Hallinto, Kaupunginkanslia

heli.viitala@jakobstad.fi

044 785 1741

Christina Lind-Kangas

Christina Lind-Kangas

Koordinaattori

Hallinto, Kaupunginkanslia

christina.lind-kangas@jakobstad.fi

044 785 1415

Margaretha Storbacka

Margaretha Storbacka

Asianhallintasihteeri

Hallinto, Kaupunginkanslia

margaretha.storbacka@jakobstad.fi

044 785 1280

Anna-Pia Sundman

Anna-Pia Sundman

Asianhallintasihteeri

Hallinto, Kaupunginkanslia

anna-pia.sundman@jakobstad.fi

044 785 1413

Johanna Pitkäkangas

Johanna Pitkäkangas

Asianhallintasihteeri

Hallinto, Kaupunginkanslia

johanna.pitkakangas@jakobstad.fi

044 785 1355

Paulina Åkerholm

Paulina Åkerholm

Viestintäsuunnittelija

Hallinto, Kaupunginkanslia

paulina.akerholm@jakobstad.fi

044 785 1742

Johanna Pesola

Johanna Pesola

Hallinnon sihteeri

Hallinto, Kaupunginkanslia

johanna.pesola@jakobstad.fi

044 785 1282

Mikael Enlund

Mikael Enlund

Assistentti

Hallinto, Kaupunginkanslia

mikael.enlund@jakobstad.fi

044 785 1406

Katrin Nylund

Katrin Nylund

Puhelinvaihdevastaava (Front Office)

Hallinto, Kaupunginkanslia

katrin.nylund@jakobstad.fi

044 785 1988

Petra Rosenqvist

Petra Rosenqvist

Asiakaspalveluvastaava (Front office)

Hallinto, Kaupunginkanslia

petra.rosenqvist@jakobstad.fi

044 785 1321

Susanna Hietanen

Susanna Hietanen

Kielenkääntäjä

Hallinto

susanna.hietanen@jakobstad.fi

Ida Forsman

Ida Forsman

Kielenkääntäjä

Hallinto

ida.forsman@jakobstad.fi