Lautakunnat ja jaostot 2021 – 2025


Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto

Annica Haldin

Annica Haldin

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

annica.haldin@gmail.com

040 772 0477

Peter Boström

Peter Boström

Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

peter.bostrom@datic.fi

044 550 9902

Kari Koskela

Kari Koskela

Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

kari.koskela@ppa.inet.fi

040 066 9764

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja

Suomen Kristillisdemokraatit

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420


Suhteellisten vaalien lautakunta

Ulla Hellén

Ulla Hellén

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

ulla.hellen@gmail.com

050 309 1206

Patrik Hellström

Patrik Hellström

Suomen Kristillisdemokraatit

patrik.hellstrom@gmail.com

050 524 7242

Sami Koskinen

Sami Koskinen

Suomen Keskusta

sami.koskinen@multi.fi

040 547 0788

Vuokko Piippolainen

Vuokko Piippolainen

Vasemmistoliitto

vpiippolainen@gmail.com

040 661 2266

Owe Sjölund

Owe Sjölund

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

owe@sjolund.fi

040 066 6202


Keskusvaalilautakunta

Risto Hiltunen

Risto Hiltunen

Pro Pietarsaari

risto.hiltunen@alerte.fi

050 59 2 3057

Kirsti Holmström

Kirsti Holmström

Vasemmistoliitto

viola.holmstrom@multi.fi

050 32 3 8751

Miragha Sediqi

Miragha Sediqi

Suomen Kristillisdemokraatit

sediqiamir@gmail.com

045 87 7 5951

Michael Östman

Michael Östman

Ruotsalainen kansanpuolue

michael.ostman@ekorosk.fi

040 50 3 6480


Tarkastuslautakunta

Simon Holmstedt

Simon Holmstedt

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

simon.holmstedt@multi.fi

050 589 2532

Mikael Häggman

Mikael Häggman

Kansallinen Kokoomus

mikael.haggman@elisanet.fi

050 37 5 2336

Kristina Lundström-Björk

Kristina Lundström-Björk

Ruotsalainen kansanpuolue

kristina.lundstrom-bjork@multi.fi

050 36 5 7478

Teija Löfholm

Teija Löfholm

Vasemmistoliitto

kassu68@hotmail.com

046 53 9 4959

Kaj Nyman

Kaj Nyman

Ruotsalainen kansanpuolue

kaj.nyman00@gmail.com

040 175 4558

Martti Puoskari

Martti Puoskari

Perussuomalaiset

marski6@hotmail.com

050 54 2 0537

Diana Söderbacka

Diana Söderbacka

Suomen Kristillisdemokraatit

diana.soderbacka@evl.fi

040 31 0 0401


Ympäristö- ja rakennuslautakunta

Sami Houtsonen

Sami Houtsonen

Suomen Keskusta

hevospalveluhoutsonen@wippies.fi

040 41 9 0282

Jaakko Koskela

Jaakko Koskela

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

jaskak18@hotmail.com

040 821 2951

Anders Kronholm

Anders Kronholm

Pietarsaaren vihreät

kronholm.anders@multi.fi

040 026 3025

Rami Lehtola

Rami Lehtola

Suomen Kristillisdemokraatit

rami.lehtola@snellman.fi

040 680 9274

Henrik Lillqvist

Henrik Lillqvist

Ruotsalainen kansanpuolue

hlillqvist@gmail.com

050 597 1315

Maria Lunabba

Maria Lunabba

Ruotsalainen Kansanpuolue

maria.lunabba@dvv.fi

050 594 7814

Astrid Nikula

Astrid Nikula

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

astrid.nikula@gmail.com

045 144 4222

Linn Stenberg

Linn Stenberg

Ruotsalainen kansanpuolue

linnstenberg92@gmail.com

040 24 3 9217

Lisen Sundqvist

Lisen Sundqvist

Vasemmistoliitto

lisen.sundqvist@gmail.com

050 547 8928


Henkilöstöjaosto

Nina Brännkärr-Friberg

Nina Brännkärr-Friberg

Ruotsalainen kansanpuolue

nina@projectliv.fi

040 586 0104

Ulla Hellén

Ulla Hellén

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

ulla.hellen@gmail.com

050 309 1206

Sauli Isokoski

Sauli Isokoski

Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Vasemmistoliitto

sauli74@hotmail.com

040 505 8224

Marika Kjellman

Marika Kjellman

Ruotsalainen kansanpuolue

marika.kjellman@gmail.com

044 239 9165

Anders Sandlin

Anders Sandlin

Ruotsalainen kansanpuolue

anders.sandlin@visitjugend.fi

044 720 6512


Talous-, kehittämis- ja konsernijaosto

Lars Björklund

Lars Björklund

Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

lars.bjorklund@multi.fi

050 505 1290

Brita Brännbacka-Brunell

Brita Brännbacka-Brunell

Ruotsalainen kansanpuolue

britabrannbackabrunell@gmail.com

050 561 6214

Kenneth Holmgård

Kenneth Holmgård

Ruotsalainen kansanpuolue

kenneth.holmgard@icloud.com

044 768 1560

Owe Sjölund

Owe Sjölund

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

owe@sjolund.fi

040 066 6202

Irene Strömberg

Irene Strömberg

Ruotsalainen kansanpuolue

strombergirene@gmail.com

050 38 3 1994


Sivistys- ja hyvinvointilautakunta

Brita Brännbacka-Brunell

Brita Brännbacka-Brunell

Ruotsalainen kansanpuolue

britabrannbackabrunell@gmail.com

050 561 6214

Conny Englund

Conny Englund

Ruotsalainen kansanpuolue

050 548 6208

Antti Koivukangas

Antti Koivukangas

Ruotsalainen kansanpuolue

anttimikaelkoivukangas@gmail.com

040 869 1293

Terhi Leivo-Holmqvist

Terhi Leivo-Holmqvist

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

terleihol@gmail.com

040 585 2622

Kiti Lindén

Kiti Lindén

Ruotsalainen kansanpuolue

kiti.linden@gmail.com

040 77 0 2647

Tuomo Palojärvi

Tuomo Palojärvi

Pro Pietarsaari

apiell77@gmail.com

050 59 7 1617

Vuokko Piippolainen

Vuokko Piippolainen

Vasemmistoliitto

vpiippolainen@gmail.com

040 661 2266

Richard Sjölund

Richard Sjölund

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

richard.sjolund@multi.fi

044 271 1924

Irene Strömberg

Irene Strömberg

Ruotsalainen kansanpuolue

strombergirene@gmail.com

050 38 3 1994

Daniel Tunér

Daniel Tunér

Suomen Kristillisdemokraatit

tuner.daniel@hotmail.com

050 36 2 4111

Kim Yli-Pelkola

Kim Yli-Pelkola

Ruotsalainen kansanpuolue

kim.yli-pelkola@ovph.fi

050 559 7794


Ruotsinkielinen koulujaosto

Alexandra Back

Alexandra Back

Ruotsalainen kansanpuolue

alexandralgback@gmail.com

040 57 2 9922

Conny Englund

Conny Englund

Ruotsalainen kansanpuolue

050 548 6208

Sanna Hemming

Sanna Hemming

Pietarsaaren vihreät

sanna.hemming@multi.fi

040 71 5 7875

Astrid Nikula

Astrid Nikula

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

astrid.nikula@gmail.com

045 144 4222

Daniel Tunér

Daniel Tunér

Suomen Kristillisdemokraatit

tuner.daniel@hotmail.com

050 36 2 4111

Henrik Wik

Henrik Wik

Ruotsalainen kansanpuolue

henrik.g.wik@gmail.com

040 54 1 2167

Cecilia Åminne

Cecilia Åminne

Ruotsalainen kansanpuolue

cecilia.aminne@gmail.com

040 73 6 4979


Suomenkielinen koulujaosto

Matti Dahlbacka

Matti Dahlbacka

Perussuomalaiset

matti.dahlbacka@hotmail.com

040 05 6 2597

Juha Konttila

Juha Konttila

Suomen Keskusta

konttilajuha@gmail.com

050 36 65347

Terhi Leivo-Holmqvist

Terhi Leivo-Holmqvist

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

terleihol@gmail.com

040 585 2622

Teija Löfholm

Teija Löfholm

Vasemmistoliitto

kassu68@hotmail.com

046 53 9 4959

Heidi Matinlassi

Heidi Matinlassi

Ruotsalainen kansanpuolue

heidi.matinlassi@concordia.jakobstad.fi

044 089 6102

Pirkko Rantanen

Pirkko Rantanen

Suomen Kristillisdemokraatit

rpirkko@gmail.com

050 34 3 2787

Kim Yli-Pelkola

Kim Yli-Pelkola

Ruotsalainen kansanpuolue

kim.yli-pelkola@ovph.fi

050 559 7794


Varhaiskasvatusjaosto

Conny Englund

Conny Englund

Ruotsalainen kansanpuolue

050 548 6208

Esko Heinonen

Esko Heinonen

Kansallinen Kokoomus

esko.heinonen@kiwa.com

044 51 1 6194

Sami Laurila

Sami Laurila

Perussuomalaiset

Samilaurila1969@gmail.com

050 583 3307

Kiti Lindén

Kiti Lindén

Ruotsalainen kansanpuolue

kiti.linden@gmail.com

040 77 0 2647

Benita Nyman

Benita Nyman

Suomen Kristillisdemokraatit

benita.nyman@multi.fi

0be nit a.nyman@multi.fi

Pia Storrank

Pia Storrank

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

pial612@hotmail.com

050 33 0 7206

Cecilia Åminne

Cecilia Åminne

Ruotsalainen kansanpuolue

cecilia.aminne@gmail.com

040 73 6 4979


Kulttuuri- ja vapaa-aikajaosto

Raine Ahopelto

Raine Ahopelto

Perussuomalaiset

raipe76@gmail.com

045 124 6460

Hizzatul Alam Hemal

Hizzatul Alam Hemal

Ruotsalainen kansanpuolue

hemalalam60@gmail.com

041 497 1534

Ritva Karhula

Ritva Karhula

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

ritva.marja.karhula@gmail.com

050 078 7279

Rami Lehtola

Rami Lehtola

Suomen Kristillisdemokraatit

rami.lehtola@snellman.fi

040 680 9274

Heidi Matinlassi

Heidi Matinlassi

Ruotsalainen kansanpuolue

heidi.matinlassi@concordia.jakobstad.fi

044 089 6102

Irene Strömberg

Irene Strömberg

Ruotsalainen kansanpuolue

strombergirene@gmail.com

050 38 3 1994

Kim Yli-Pelkola

Kim Yli-Pelkola

Ruotsalainen kansanpuolue

kim.yli-pelkola@ovph.fi

050 559 7794


Wava-opiston johtokunta

Monica Grankulla-Häggblom

Monica Grankulla-Häggblom

Ruotsalainen kansanpuolue

monica.grankulla-haggblom@outlook.com

050 37 0 0354

Antti Koivukangas

Antti Koivukangas

Ruotsalainen kansanpuolue

anttimikaelkoivukangas@gmail.com

040 869 1293

Juha Konttila

Juha Konttila

Suomen Keskusta

konttilajuha@gmail.com

050 36 65347

Diana Pandey

Diana Pandey

Suomen Kristillisdemokraatit

diana.pandey@evl.fi

050 34 3 2923


Pietarsaaren ruotsinkielisen työväenopiston johtokunta

Isabella Jansson

Isabella Jansson

Ruotsalainen kansanpuolue

isaruthjan02@gmail.com

045 35 7 1659

Maria Lunabba

Maria Lunabba

Ruotsalainen Kansanpuolue

maria.lunabba@dvv.fi

050 594 7814

Mayvor Nyholm

Mayvor Nyholm

Suomen Kristillisdemokraatit

Aykut Saka

Aykut Saka

Ruotsalainen kansanpuolue

aykuts01@gmail.com

040 66 5 2221

Frank Wikblad

Frank Wikblad

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

kaffefrank@gmail.com

050 34 3 5139


Pietarsaaren suomenkielisen työväenopiston johtokunta

Satu Back

Satu Back

Suomen Kristillisdemokraatit

satuback@hotmail.com

050 39 5 4082

Mauri Korkeamäki

Mauri Korkeamäki

Vasemmistoliitto

mauri.korkeamaki@multi.fi

050 56 0 1722

Maria Lunabba

Maria Lunabba

Ruotsalainen Kansanpuolue

maria.lunabba@dvv.fi

050 594 7814

Thomas Melarti

Thomas Melarti

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

tmelarti@multi.fi

045 249 7049

Mariakaisa Tyni

Mariakaisa Tyni

Suomen Keskusta


Tekninen lautakunta

Denise Björn-Lindell

Denise Björn-Lindell

Ruotsalainen kansanpuolue

dlindellbjorn@gmail.com

040 82 8 7544

Pontus Blomqvist

Pontus Blomqvist

Ruotsalainen kansanpuolue

pontusb@outlook.com

050 554 6011

Anders H Byggmästar

Anders H Byggmästar

Suomen Kristillisdemokraatit

anders.byggmastar@nautorswan.com

044 79 9 2557

Simon Holmstedt

Simon Holmstedt

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

simon.holmstedt@multi.fi

050 589 2532

Marika Kjellman

Marika Kjellman

Ruotsalainen kansanpuolue

marika.kjellman@gmail.com

044 239 9165

Mervi Rantala

Mervi Rantala

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

mervi.rantala23@gmail.com

050 567 0566

Anders Sandlin

Anders Sandlin

Ruotsalainen kansanpuolue

anders.sandlin@visitjugend.fi

044 720 6512

Anni Teerikangas

Anni Teerikangas

Pietarsaaren vihreät

anni.teerikangas@gmail.com

050 373 6226

Christer Tonberg

Christer Tonberg

Teknisen lautakunnan puheenjohtaja

Ruotsalainen kansanpuolue

christer.tonberg@multi.fi

044 585 1399


Liikelaitos Pietarsaaren Veden johtokunta

Denise Björn-Lindell

Denise Björn-Lindell

Ruotsalainen kansanpuolue

dlindellbjorn@gmail.com

040 82 8 7544

Viktor Ekman

Viktor Ekman

Ruotsalainen kansanpuolue

viktor.ekman@aliceco-consulting.com

045 874 2012

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Kaupunginvaltuuston III varapuheenjohtaja

Suomen Kristillisdemokraatit

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420

Kristina Lundström-Björk

Kristina Lundström-Björk

Ruotsalainen kansanpuolue

kristina.lundstrom-bjork@multi.fi

050 36 5 7478

Riitta Pehkonen

Riitta Pehkonen

Pro Pietarsaari

riitta.pehkonen1@hotmail.com

040 52 6 5208

Sixten Rönn

Sixten Rönn

Ruotsalainen kansanpuolue

sixten.ronn@multi.fi

050 59 6 1011

Vesa Suvanto

Vesa Suvanto

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue

vesa.suvanto@gmail.com

050 591 3994